Zavičajni projekt

"Žminj je mjesto na raskršću puteva središnje Istre. Obiluje bogatom poviješću i nepresušni je istraživački izvor ideja za mladog istraživača. Stoga smo ove godine odlučili istražiti žminjsku arhitekturu te imenovali središnju temu:  TRDA ŽMINJSKA GROTA."

Nastavak teksta i galeriju slika potražite pod opširnije!

Žminj je povijesno poznat kao starohrvatska  gradina, posjeduje starohrvatsko groblje. Kao srednjovjekovni kaštel izuzetno je zahvalna građa za istraživanje. Uz te monumentalne konstante učenici su  imali priliku istraživati i izrađivati modele  kažuoni, suhozida, kuće z baladuori i  pročelja, žinjske kule i zidine, kavi i štierni. Žminjština obiluje artefaktima  sakralne arhitekture. Posjedujemo veliko bogatstvo crkava  i kapelica.

U projekt su uključeni svi; razredna i predmetna nastava u međusobnoj međupredmetnoj korelaciji te suradnji kroz izvannastavne aktivnosti. Isto tako središnju nit projekta prate i Područne škole u Ceru i Sutivancu, istražujući sakralno blago kraja s naglaskom na iskonskoj ljepoti kamika.

Sam pojam kamena znači opstojnost i snagu bivanja, što je nepresušna tema i za jezično – humanističko područje stvaranja. Snagu kamena osjećamo u svom radu i svakodnevnom davanju nas samih  djeci.

Miranda Damijanić Roce

objavio: Elena Debeljuh   datum: 10. 5. 2019.

Počeli upisi djece u prvi razred osnovne škole za školsku godinu  2020./2021. - FERATA

« Ožujak 2024 »

Obrazovanje i školstvo